W dniu 26 stycznia 2023 w czasopiśmie Electronics (MEiN 100 pkt, IF: 2.69) ukazała się nasza publikacja, realizowana w zad. 3, której częściowe wyniki były prezentowane na konferencji MSM'2021 w wystąpieniu pn. "Bezpieczeństwo i niezawodność w bezprzewodowych sieciach sensorowych na przykładzie wybranych rozwiązań", XXV International Seminar of Metrology MSM’2021, 8th December 2021, Rzeszów:
Wilczkiewicz B., Jankowski-Mihułowicz P., Węglarski M.: Test Platform for Developing Processes of Autonomous Identification in RFID Systems with Proximity-Range Read/Write Devices, Electronics, Vol. 12, No. 3, 617, 2023 (10.3390/electronics12030617).
Abstrakt:
W artykule rozpatrywana jest tematyka rozproszonego systemu RFID z urządzeniami odczytu/zapisu zbliżeniowego (RWD). Przedstawiono możliwe scenariusze pracy w zakresie wdrożeń przemysłowych, a następnie przetestowano je w dedykowanym zestawie laboratoryjnym. System rozwojowy opiera się na wysokoczęstotliwościowym RWD zintegrowanym z jednostką mikrokontrolera Wi-Fi w celu stworzenia Internetu rzeczy połączonego z serwerem (do wymiany danych, interfejsu użytkownika itp.) za pośrednictwem bezprzewodowej sieci lokalnej. W zastosowaniach praktycznych, w celu zwiększenia strefy odpytywania (IZ), istnieje tendencja do stosowania jednego RWD o znacznej mocy wyjściowej wyposażonego w multiplekser do zarządzania kilkoma antenami rozmieszczonymi w przestrzeni operacyjnej. Takie rozwiązanie jest często nieopłacalne ekonomicznie, a nawet niemożliwe do wdrożenia, szczególnie w przypadku konieczności utworzenia dużej IZ. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, autorzy proponują rozproszony system opracowany na bazie kilku tanich modułów czytników RFID i kilku swobodnie dostępnych narzędzi sprzętowo-programowych. Stworzyli w pełni funkcjonalną platformę RFID i potwierdzili jej przydatność w statycznych i dynamicznych systemach identyfikacji obiektów.