Strona: Publikacja w IEEE Access / Politechnika Rzeszowska

Publikacja w IEEE Access

2020-08-02
ieeeaccess.ieee.org

Najnowszy numer czasopisma IEEE Access (IF=3.745) publikuje artykuł autorstwa naukowców z School of Business Administration in Karvina, Silesian University, Opava, Czechy (Jiří Mazurek i Radomír Perzina) oraz pracowników Zakładu Systemów Złożonych Politechniki Rzeszowskiej (Dominik Strzałka i Bartosz Kowal). Artykuł pt. A New Step-by-Step (SBS) Algorithm for Inconsistency Reduction in Pairwise Comparisons odnosi się do problematyki porównania parami, które stanowią popularne i ważne narzędzie podejmowania decyzji na podstawie wielu kryteriów. Spójność jest szczególnym aspektem porównań parami, który był gruntownie badany w ostatnich dziesięcioleciach, ponieważ ludzkie sądy rzadko są w pełni spójne. Celem tego artykułu jest zaproponowanie nowego, prostego i intuicyjnego iteracyjnego algorytmu krok po kroku (SBS) do redukcji niespójności (multiplikatywnej) macierzy porównań parami opartej na krok po kroku zmianach najbardziej niespójnego elementu macierzy, gdzie niespójność jest mierzona za pomocą zmodyfikowanego wskaźnika niespójności W. W. Koczkodaja. Przedstawiono również porównanie proponowanego algorytmu SBS z innymi algorytmami redukcji niespójności.

J. Mazurek, R. Perzina, D. Strzałka and B. Kowal, "A New Step-by-Step (SBS) Algorithm for Inconsistency Reduction in Pairwise Comparisons," in IEEE Access, vol. 8, pp. 135821-135828, 2020, doi: 10.1109/ACCESS.2020.3011551.

Artykuł jest dostępny w trybie Open Access na stronie:

Abstract:

Pairwise comparisons constitute a popular and important tool for multiple-criteria decision making. Consistency is one particular aspect of pairwise comparisons that has been studied thoroughly in recent decades since human judgements are seldom fully consistent. The aim of this paper is to propose a new simple and intuitive iterative Step-by-Step (SBS) algorithm for inconsistency reduction of a (multiplicative) pairwise comparison matrix based on step-by-step changes of the most inconsistent matrix element, where the inconsistency is measured by a modified Koczkodaj’s inconsistency index. A comparison of the proposed SBS algorithm with other algorithms for inconsistency reduction is provided as well.