W dniu 5 lutego 2021 r. w czasopiśmie Sensors (MNiSW 100 pkt, IF: 3.275) ukazała się publikacja dotycząca prac związanych z techniką RFID:
Jankowski-Mihułowicz P., Węglarski M., Chamera M., Pyt P.: Textronic UHF RFID Transponder, Sensors, ISSN: 1424-8220, Vol. 21, No. 4, 1093, 2021 (DOI: 10.3390/s21041093).
Prace zrealizowano w ramach projektu badawczego „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”, finansowanego przez MEN z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”
Abstrakt:
Aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie transponderami tekstylnymi z identyfikacją radiową, autorzy proponują nowe podejście do projektowania urządzeń identyfikacji radiowej (RFID) poprzez wprowadzenie koncepcji RFIDtex. Układ sprzęgający pętli indukcyjnych jest implementowany w strukturze tekstronicznej z interfejsem RFID w celu podziału transpondera na dwa niezależnie wyprodukowane komponenty. Następnie oba moduły można łatwo zintegrować w tagu RFIDtex. Przedstawione wyniki symulacji i pomiarów dowodzą koncepcji wytwarzania stosunkowo małej anteny w postaci meandrowego dipola wszytego pojedynczą nicią, a ponadto, że można ją połączyć z chipem RFID poprzez układ sprzęgający bez złączy galwanicznych. Uzyskane parametry jednoznacznie wskazują, że tag może poprawnie komunikować się z urządzeniem odczytu/zapisu, a także, że sprzężenie między obiema jego częściami działa prawidłowo, a dopasowanie impedancji jest w tym przypadku możliwe. Możliwość konfekcjonowania produktów z elektronicznymi tagami identyfikacyjnymi na terenie fabryki tekstyliów i zwiększona odporność na wpływ warunków środowiskowych to główne zalety proponowanego podejścia do projektowania urządzeń RFID. Pomysł transpondera RFIDtex przedstawiony przez autorów został objęty patentem nr PL 231291 B1.