Strona: Publikacja w Tehnički vjesnik – Technical Gazette / Politechnika Rzeszowska

Publikacja w Tehnički vjesnik – Technical Gazette

2020-10-19

W ramach zadania nr 1  pn. „Rozwój technologii dla potrzeb przemysłu lotniczego z uwzględnieniem uwarunkowań koncepcji Przemysł 4.0” realizowanego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, przeprowadzono prace naukowo-badawcze, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Tehnički vjesnik – Technical Gazette (obecna punktacja ministerialna to 40 pkt, impact factor: 0.67).

Burghardt A., Gierlak P., Kurc K., Szybicki D.: Automatic Detection of Industrial Robot Tool Damage Based on Force Measurement. Tehnički vjesnik, 27 (5), 2020, 1385-1393.  https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=355557

Abstract
This paper proposes a solution for diagnosing the condition of the tools applied in metal alloy robotic machining. Determination of the condition of a cutting tool requires specific methods that depend on the damage type or the wear level. Methods that involved measurements of basic geometric dimensions of cutting tools based on force sensor, and testing the forces of inertia caused by tool unbalance were applied in the work covered herein. Damage of cutting tool, including unbalance, fracture or complete tool wear were detected with a system of force measurement, which was part of the standard equipment of the robot in a process used to investigate the methods covered herein. All methods proposed herein were performed automatically and require no human intervention. This paper presents examples of solutions for determining the condition of a grinding pin, which is a common machining tool.

Streszczenie.
W artykule zaproponowano rozwiązanie dotyczące diagnostyki stanu narzędzi stosowanych w zrobotyzowanej obróbce mechanicznej stopów metali. Określenie stanu narzędzia skrawającego wymaga zastosowania odpowiednich metod, których wybór zależy od rodzaju uszkodzenia lub stopnia zużycia. W pracy zastosowano metody polegające na pomiarach podstawowych wymiarów geometrycznych narzędzi skrawających w oparciu o czujnik siły oraz analizie sił bezwładności wywołanych niewyważeniem narzędzia. Uszkodzenie narzędzia skrawającego, w tym niewyważenie, pęknięcie lub całkowite zużycie wykrywano za pomocą systemu pomiaru siły, który był elementem standardowego wyposażenia robota. Wszystkie zaproponowane metody zostały przetestowane w cyklu automatycznym. W artykule przedstawiono przykłady rozwiązań pozwalających określić stan ściernicy szlifierskiej, która jest powszechnie stosowanym narzędziem obróbczym.