Strona: Seminarium "Metody przyrostowe w Industry 4.0" / Politechnika Rzeszowska

Seminarium "Metody przyrostowe w Industry 4.0"

2020-12-19

W dniu 15.12.2020 odbyło się seminarium naukowe pn. „Metody przyrostowe w Industry 4.0”. Seminarium to stanowi odpowiedź na oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego związane z transferem wiedzy i doświadczenia z ośrodków badawczych do przemysłu. Seminarium obejmowało tematykę związaną z realizacją prac badawczo-rozwojowych w ramach zadania 1: Rozwój technologii dla potrzeb przemysłu lotniczego z uwzględnieniem uwarunkowań koncepcji Przemysł 4.0 w projekcie „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”. Inicjatorem oraz głównym organizatorem spotkania był prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzi Prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej. W seminarium uczestniczyli pracownicy naukowi Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz przedstawiciele firm, które są zainteresowane wdrożeniem rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0.

Seminarium dotyczyło zagadnień: komputerowo wspomaganego wytwarzania oraz rozwoju technologii szybkiego prototypowania opartych na wytwarzaniu przyrostowym. Oba te obszary stanowią ważny element Przemysłu 4.0, a także są związane z intensywnym rozwojem gałęzi gospodarki odnoszących się do wysokich technologii, ujętych m.in. w Regionalnych Inteligentnych Specjalizacjach zdefiniowanych dla województwa podkarpackiego, takich jak lotnictwo i kosmonautyka oraz motoryzacja. Spoiwem łączącym wskazane specjalizacje i umożliwiającym urzeczywistnienie koncepcji Przemysł 4.0 są systemy informatyczne i telekomunikacja.
Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie: