Strona: XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM'2020 / Politechnika Rzeszowska

XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM'2020

2020-11-19

W dniu 18 listopada br. na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej odbyło się XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów (MSM) "Metody i technika przetwarzania sygnałów w pomiarach fizycznych". Podobnie jak w latach ubiegłych, seminarium zostało zorganizowane w ramach współpracy Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Politechniki Rzeszowskiej i Katedry Technologii Informacyjno-pomiarowych Politechniki Lwowskiej.

Celem MSM jest wymiana doświadczeń naukowych i dydaktycznych oraz rozwijanie współpracy, w tym zakresie pomiędzy uczelniami w Polsce i za granicą, szczególnie w Euroregionie Podkarpackim.

Ze względu na sytuację epidemiczną, wynikającą z pandemii COVID’19, tegoroczną edycję MSM'2020 przeprowadzono w trybie zdalnym przy wykorzystaniu systemu KRK Politechniki Rzeszowskiej. W konferencji wzięło odział ponad 40 uczestników z Polski i Ukrainy, byli to zarówno przedstawiciele instytucji naukowych, jak i specjaliści praktycy zainteresowani aplikacjami inżynierskimi w zakładach przemysłowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. W ramach trzech sesji obrad przedstawiono 16 referatów (szczegółowy program MSM'2020 dostępny jest na stronie internetowej konferencji: https://rid.w.prz.edu.pl/konferencje--naukowe/xxiv-international-seminar-of-metrology

Ostatnia sesja obrad poświęcona była problemom zdalnego nauczania, które obecnie na wszystkich uczelniach zastąpiło kształcenie stacjonarne. Ten panel umożliwił wymianę doświadczeń dotyczących zdalnego nauczania metrologii w różnych ośrodkach krajowych i zagranicznych.

Referaty przedstawione na MSM'2020 zostaną poddane recenzjom przez członków Komitetu Naukowego, wybrane prace będą opublikowane w czasopiśmie "Przegląd Elektrotechniczny" w 2021 roku. Część prac będzie zamieszczona w monografii "Propagacja i analiza sygnałów w wybranych systemach elektronicznych i telekomunikacyjnych", przygotowywanej przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej.

Konferencja związana była z realizacją zadania 6 projektu „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej".